Pondělí, 31 března, 2025
aktualne
DomůBydleníStřešní latě jsou důležitým prvkem každé střechy. Na co si dát pozor...

Střešní latě jsou důležitým prvkem každé střechy. Na co si dát pozor při jejich výběru?

-

Pokud chcete mít střechu, která vám vydrží dlouhá léta, potom byste neměli podceňovat výběr střešních latí. Hlavním úkolem těchto prvků je poskytnout bezpečný upevňovací bod například střešním taškám. Stejně tak latě poskytují opěrné body pro pokrývače, takže jsou důležité i z bezpečnostních důvodů. V následujících řádcích vám prozradíme, na co nezapomenout při jejich výběru a na koho se v tomto segmentu obrátit, abyste neprohloupili.

Při výběru střešních latí byste měli zvážit hned několik důležitých věcí, ať už se jedná o velikost, materiál, nebo způsob ošetření. Všechny detaily by vám měl poskytnout výrobce. Stejně tak se zaměřte na původ dřeva, což vám také mnohé prozradí. Bohatou a kvalitní nabídku najdete např. na https://www.kup-drevo.cz/stresni-late.

Střešní latě jsou nezbytnou součástí střechy

Ve své podstatě nezáleží na tom, jestli se pouštíte do kompletní rekonstrukce střechy, nebo výstavby nového rodinného domu, protože v obou případech budete řešit i montáž střešních latí. Bohužel, jejich význam je často přehlížen a podceňován, a to je velká chyba, protože střešní latě ovlivňují i celkovou životnost střechy.

Co jsou střešní latě?

Jedná se o dřevěné latě, které se pokládají mezi krokve k zajištění střešní fólie a pro upevnění střešních tašek či břidlic. Většinou se dodávají ve dvou rozměrech, a to 40 mm × 60 mm nebo 30 mm × 50 mm. Co se týče délky, ta se pohybuje od 4 metrů.

Sice jsou střešní latě skryté pod střešní krytinou, ale i tak zůstávají integrální součástí konstrukčního procesu střechy. Nesou váhu střešních tašek a také mají vliv na pevnost a vodotěsnost hotové střechy. Pro výrobu se většinou používá smrkové dřevo, které je i přes svou měkkost houževnaté, pevné a pružné.

Hlavní důvody, proč jsou latě tak důležité

Jestliže se obrátíte na spolehlivého prodejce, pak si můžete být jisti, že vám budou dodány střešní latě z odolného a ošetřeného dřeva. Sice mohou být i plastové alternativy, ale ty nejsou tak osvědčené jako právě dřevo.

Střešní latě jsou schopné nést nejen trvalé zatížení, jako jsou právě střešní tašky, ale zvládají i proměnné faktory, jimiž je takový sníh. Při pokládání střechy poskytují oporu pokrývačům a představují silný kotevní bod pro hřebíky a spony.

Vlastnosti střešních latí

Přestože na první pohled všechny střešní latě vypadají téměř stejně, jsou mezi nimi překvapivé rozdíly. Existuje hned několik vlastností, na které byste měli při výběru dávat pozor.

Dřevo

Zajímejte se o to, z jakého dřeva jsou střešní latě vyrobeny. Vyrábí se primárně ze smrku, což zaručuje odolnost a kvalitu. Narazíte však i na latě z borovice, a to je také naprosto přijatelná alternativa.

Kvalita

Jestliže si nejste jisti kvalitou střešních latí, zeptejte se dodavatele, jestli prošly nějakou kontrolou, zda splňují všechny standardy a podobně.

Velikost

V tloušťce by neměla mít lať méně než 24 mm, protože jinak by nedokázala poskytnout potřebnou pevnost pro střešní krytinu. Střecha by pak byla nekvalitní.

Normy

Střešní latě jsou proto kvalifikovány zákonem a normami. Specifikace latí, jejich vlastnosti, rozměry a další parametry jsou stanoveny technickými normami, jež musí výrobci i dodavatelé dodržovat.

Jednou z hlavních norem, které se vztahují na střešní latě, je ČSN EN 336 (Konstrukční dřevo), která stanovuje požadavky na pevnost a jakost dřevěných konstrukcí. Kromě toho existují i další specifické normy, které se mohou vztahovat na konkrétní použití nebo typy dřeva.

Norma ČSN EN 336 specifikuje požadavky na rozměry a tolerance dřevěných konstrukčních materiálů, a to včetně střešních latí. Zaměřuje se na následující aspekty:

Rozměrové třídy: Stanovuje rozměrové třídy pro dřevěné materiály, takže střešní latě musí splňovat určité standardizované rozměry a jejich tolerance, které se týkají šířky, tloušťky a délky. Pro běžné střešní krytiny (například betonové a keramické šindele) je stanovená minimální tloušťka latí 30 mm, kdežto pro lehké krytiny (jako jsou asfaltové šindele a plechové krytiny) můžete použít latě s tloušťkou 24 mm. Pro břidlice se naopak doporučuje tloušťka alespoň 40 mm.

Kvalita dřeva: Existují i požadavky na jakost dřeva, včetně povolených vad a nedokonalostí (suky, praskliny, zkroucení a prohnutí).

Vlhkost dřeva: V normě je zakotvena i maximální povolená vlhkost dřeva v době jeho dodání a použití. Vlhkost je kritickým faktorem pro zamezení deformací.

Třída pevnosti: Dřevo je rozdělené do několika tříd pevnosti na základě jeho mechanických vlastností.

Označování a dokumentace: Norma navíc vyžaduje, aby byly střešní latě správně označeny, což zahrnuje informace o rozměrech, třídě jakosti, třídě pevnosti a dalších relevantních údajích. Tento systém značení umožňuje zkontrolovat kvalitu.

Jaké hřebíky se používají u střešních latí?

Pro upevňování střešních latí se běžně používají speciální hřebíky, díky nimž je spojení mezi latí a krovem pevné a trvalé. První možností jsou konstrukční hřebíky s hladkým dříkem z pozinkované oceli. Délka hřebíku závisí na tloušťce latí a konstrukčních požadavcích.

Někdy jsou potřebné hřebíky s krouceným dříkem, a to hlavně tam, kde je nezbytné zajistit vyšší pevnost spoje.

Kde koupit střešní latě?

Hledáte prodejce střešních latí? Obraťte se na společnost DS Forest Trade, která má pod svými křídly e-shop kup-drevo.cz. V nabídce má různé stavební řezivo, fasádní palubky i terasová prkna. Portfolio produktů je opravdu pestré, takže si přijde na své každý kutil i stavebník.

- Advertisment -PR článek

Nejnovější články

10 hlavních výhod overálů na spaní pro děti: Bezpečný a pohodlný...

Každý rodič chce pro své dítě zajistit ten nejlepší spánek. Kvalitní spánek je totiž klíčem k celkovému zdraví, dobré náladě a správnému vývoji dítěte. Jedním z...