Úterý, 18 ledna, 2022
aktualne
Home Auto Moto Připravte svůj vůz na ŠKODA na zimní období v autorizovaném servisu

Připravte svůj vůz na ŠKODA na zimní období v autorizovaném servisu

-

Už je skoro tu, to roční období, které si řada lidí pojí spíše s negativními pocity. Ano, mluvíme o zimě, která vyžaduje řadu činností navíc. Kromě toho, že je během dne málo světla a jsme častěji nemocní i náš vůz strádá a je tak potřeba se o něj postarat. Mnohé náležitosti sice zvládnete sami, ale vhodnější je nechat komplexní péči o váš vůz v autorizovaném servisu ŠKODA. Právě období těsně před nástupem zimního počasí patří v autorizovaných servisech ŠKODA k těm nevytíženějším. Odkládat tedy přípravu na zimu se nevyplatí…

 

Je poměrně časté, že čeští řidiči odkládají přípravu vozu na zimu opravdu na poslední chvíli. Pak se jim samozřejmě může stát, že všechny autoservisy i pneuservisy mají plno. Pokud nad tím jen mávnou rukou, může se jim stát, že jim vůz za opravdu nepříznivých podmínek vypoví službu, což není nic příjemného ani za teplého počasí. O nedostatečné nebo chybné přípravě na zimu svědčí zvýšená nehodovost v průběhu celé zimy, ale i typ závad, se kterým se řidiči na servisy a asistenční služby obracejí. Ona totiž ta předsezónní péče o vašeho miláčka na čtyřech kolech nekončí pouhým zimním obutím a kontrolou nemrznoucí směsi.

Na co všechno byste se měli připravit? A hlavně jak?

Začněme tím povinným, což jsou zimní pneumatiky. Ty jsou povinné v období od 1. 11. do 31. 3. při souvislé sněhové pokrývce nebo ledu. Díky tomu se často polemizuje o této (ne)povinnosti. Doporučujeme se zimním přezutím neotálet, zima vás může překvapit přes noc a nejen, že by vám pak hrozila pokuta, ale negativně to ovlivní jízdní vlastnosti vozu. Pozor i na to, že hloubka dezénu musí být minimálně 4 mm a pneumatiky by neměly být starší než 4 roky.

Vyměňte či doplňte chladící kapalinu i vodu v ostřikovačích. Pro správný provoz vozu v zimě je vhodné používat chladící kapalinu určenou, alespoň do – 25 °C, totéž platí o ostřikovačích. Ani bez jednoho se v zimě neobejdete. Výměnu chladící kapaliny pak můžete svěřit autorizovanému servisu ve vašem okolí. Málokdo ví, že stěrače by se měly měnit každý rok, protože poté jejich funkčnost klesá. Kromě toho, že tak nemusíte včas za nepříznivého zimního počasí zpozorovat nebezpečí, často zteřelá guma poškozuje i vaše čelní sklo. Originální stěrače pro vozy Škoda a Volkswagen zakupte v autorizovaném servisu, případně si je nechte rovnou vyměnit. Případně si nechte rovnou ošetřit i skla speciálními prostředky proti zamlžování.

Na údržbu vozovek se v zimě používá především sůl, která dokáže spolu se sněhem značně uškodit karoserii vašeho vozu. Nechte si tedy podvozek, prahy a blatníky včas ošetřit. Kromě toho se vyplatí i kontrola těsnění dveří a okének, aby nehrozilo jejich zamrznutí a dle potřeby je vyměnit či aspoň ošetřit silikonovým olejem.

Nezapomeňte si přeměřit kapacitu vaší autobaterie, abyste dokázali nastartovat i v nejchladnějších dnech. Vyplatí se i kontrola výbavy, která ovlivňuje vaši bezpečnost na silnici jako je ESP, ABS či funkčnost airbagů. Podle statistik pomáhají v zimě právě tyto systémy snížit závažnost dopravních nehod.

Jelikož je v zimě často šero a tma, nezapomeňte na správné seřízení světel a kontrolu žárovek, se sníženou viditelností totiž řada řidičů v zimě bojuje. I když se snažíte sebevíc nehody se občas stávají. Věnujte pozornost i povinné výbavě, doplňte ji o smeták na ometání sněhu, případně o škrabku na led a sněhové řetězy. Věnujte však pozornost i vašemu pojištění, právě při zvýšené zimní nehodovosti jistě oceníte kromě povinného ručení i přidružené havarijní pojištění.

Stručně řečeno před zimou byste se měli zaměřit na:

  1. Správné zimní obutí
  2. Výměnu či doplnění chladící kapaliny za nemrznoucí
  3. Výměnu vody v ostřikovačích
  4. Vyměnit stěrače
  5. Ošetřit podvozek a těsnění
  6. Zkontrolovat seřízení světel a žárovky
  7. Zkontrolovat funkčnost airbagů, ESP a ABS
  8. Zkontrolovat baterii
  9. Ošetřit okna proti zamlžování
  10. Zkontrolujte povinnou výbavu i vaše pojištění

Je toho dost, že? Abyste na nic nezapomněli, nechte si raději váš vůz připravit na zimu kompletně vybaveném autorizovaném servisu.

- Advertisment -PR článek

Nejnovější články

Děláte to i vy? 4 znaky, že podvědomě odmítáte lásku ve...

Jste uzavřená a emocionální nepřístupná, vaše slova a činy se liší? Zbystřete pozornost a přemýšlejte, kam v životě i lásce směřujete … Pravá láska se...