Pondělí, 17 ledna, 2022
aktualne
Home Rady a Návody Výstavy bižuterie v Jablonci nad Nisou

Výstavy bižuterie v Jablonci nad Nisou

-

Je to právě Jablonec nad Nisou, které je výrobou bižuterie proslaveno nejen u nás, ale i v celém světě. A díky tomu se zde konala i řada výstav.

Během 60. – 80. let 20. století se tyto výstavy těšily obrovské popularitě. První výstavy se zde začaly konat už koncem čtyřicátých let. Měly sloužit především propagaci bižuterie.

V roce 1949 zde proběhla výstava „Sklo a bižuterie – závazek a chlouba“, která měla za cíl odůvodnit existenci tohoto řemesla.

Následovala téměř desetiletá pauza a v roce 1958 se jablonecká bižuterie dostala na bruselskou výstavu EXPO, kde zaznamenala díky šperkům ze skla mimořádný úspěch a otevřela cestu vývozu bižuterie do tehdejší SSSR.

Jablonecké výstavy bižuterie se začaly postupně rozrůstat a v šedesátých letech byly doplněny o soukromé akce. Hlavní pořadatel se rozhodl podobnou výstavu uspořádat i mimo Jablonec, a tak se 2. celostátní výstava konala v Brně. Dnes historii bižuterie mohou lidé vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. O dalších druzích šperků se můžete dočíst zde.

- Advertisment -PR článek

Nejnovější články

Děláte to i vy? 4 znaky, že podvědomě odmítáte lásku ve...

Jste uzavřená a emocionální nepřístupná, vaše slova a činy se liší? Zbystřete pozornost a přemýšlejte, kam v životě i lásce směřujete … Pravá láska se...